ONT و ONU

در سال های اخیر،تکنولوژی FTTH به صورت گسترده مورد استفاده شرکت های مخابراتی در سراسر جهان قرار گرفته است و همچنان به سرعت در حال گسترش می باشد. شبکه FTTH با استفاده از دو سیستم اصلی مهم AON (active optical network) و (passive optical network) PON راه اندازی می شود. البته در حال حاضر توسعه اساسی شبکه FTTH با استفاده از تکنولوژی PON جهت کاهش هزینه ها در بستر شبکه فیبر، انجام می شود. شبکه PON به دلیل کارایی بالا و قیمت مناسب در سال های اخیر توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. هدف از این مقاله آشنایی با شبکه PON و همچنین تکنولوژی های مرتبط با این شبکه همانند OLT و ONU/ONT می باشد که در ادامه معرفی خواهند شد.

Image result for pon fiber

شبکه PON

در شبکه PON، مشتریان با استفاده از تجهیزات پسیو شبکه بر روی بستر فیبر بدون اتصال به منبع قدرت متصل به شبکه هستند. دو استاندارد مهم مبتنی بر سیستم PON، تکنولوژی های (Gigabit Passive Optical Network) GPON و EPON (Ethernet Passive Optical Network) می باشند اما در حالت کلی دارای یک توپولوژی اساسی یکسان هستند. تکنولوژی GEPON (Gigabit Ethernet Passive Optical Network) زیر مجموعه سیستم جیپان می باشد که از یک لاین ترمینال نوری یا OLT در سمت دفتر سرویس دهنده خدمات شبکه و یک یا چند (optical network unit) ONU یا ONT (optical network terminal) در سمت کاربران سرویس شبکه می باشد. به علاوه از یک ODN (optical distribution network) در طول انتقال داده بین OLT و ONU/ONT استفاده می شود.

لاین ترمینال نوری یا OLT

Related image

لاین ترمینال نوری بر مبنای سوییچ لایه دو و سه طراحی شده است. کارکرد اساسی OLT، کنترل اطلاعات در حال انتقال در دو جهت رو به بالا و رو به پایین، در ODN است. حداکثر مسافتی که یک OLT پشتیبانی می نماید، ۲۰ کیلوتر می باشد. لاین ترمینال نوری دارای دو جهت انتقال داده upstream که داده ها از کاربر دریافت شده و downstream که داده ها از شبکه شهری به  ماژول ONT  انتقال داده می شود، می باشد.

ONU

Image result for onu fiber

واحد شبکه نوری یا Optical Network Unit سیگنال های نوری انتقال داده شده در طول کابل فیبر را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می نماید. سپس این سیگنال های الکتریکی به کاربران فرستاده می شود. ONU اطلاعات ارسال شده ارسال شده از سمت کاربر را نیز به سمت OLT ارسال می نماید. ONU دارای قابلیت اتصال با انواع کابل های شبکه مانند کابل کواکسیکال، زوج سیم مسی و کابل فیبر نوری و یا از طریق اتصال کانکشن را داراست.

ONT

Image result for ont

در حالت کلی کارکرد پایانه شبکه نوری یا Optical Network Terminal همانند ONU می باشد با این تفاوت که واژه ONT توسط ITU-T  تعریف شده است و  ONU توسط IEEE ایجاد شده است. هر دوی این دو دستگاه در شبکه جی پان عضوی از تجهیزات مستقر سمت کاربر می شوند. به علاوه می توان گفت ONT در داخل ساختمان مشتری نصب می شود اما ONU قابلیت نصب بیرون از ساختمان را نیز دارد.

ODN

Related image

شبکه توزیع شده نوری یا Optical Distribution Network یک بخش اساسی سیستم PON می باشد، که بستر انتقال نوری را برای اتصال فیزیکی ONU ها به OLT را فراهم می نماید. این بستر می تواند تا مسافت ۲۰ کیلومتر و بیشتر را نیز پشتیبانی نماید. داخل یک ODN، فیبرهای نوری، کانکتورهای فیبر نوری، اسپیلیتر های پسیو نوری و دیگر اجزای پسیو شبکه قرار دارند. ODN یک مسیر بسیار مهم و اساسی در سیستم PON می باشد که مستقیما بر کارایی و قابلیت اطمینان شبکه تاثیر بسزایی دارد.